W zależności od natężenia bólu i jego etiologii możemy dopasować lek, który zadziała najszybciej i na długo. Istnieją jeszcze pewne ograniczenia np. wiek, uczulenie na składnik leku, kondycja układu pokarmowego. Watro, wziąć je pod uwagę.
Leki przeciwbólowe z paracetamolem
Paracetamol jest najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym. Można go stosować u dzieci i kobiet w ciąży po 4 miesiącu. Nie podrażnia żołądka i nie reaguje z innymi lekami. Nie można go jednak stosować bez ograniczeń. Paracetamol może być stosowany na bóle o lekkim i umiarkowanym nasileniu. Sprawdzi się na ból głowy, bóle mięśni, zębów, bóle menstruacyjne. Paracetamol działa również przeciwgorączkowo.
Ibuprofen
Leki zawierające ibuprofen mają takie samo zastosowanie jak paracetamol. Działają przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Nie można ich jednak stosować u dzieci poniżej 6 roku życia oraz kobiet w ciąży. Dodatkowo ibuprofen nie jest obojętny dla żołądka.
Metamizol
Środki przeciwbólowe zawierające metamizol, oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, działają również rozkurczowo na mięśnie gładkie. Przeznaczone są do stosowania na silne bóle, kiedy inne leki zawiodły. Nie należy stosować ich u dzieci, młodzieży i kobiet w ciąży.
Naproksen
Leki przeciwbólowe z naproksenem przeznaczone są przede wszystkim na bóle mięśniowe i stawowe występujące w przebiegu przewlekłych schorzeń takich jak RZS czy ZZSK. Można go stosować doraźnie także przy bólach występujących przy grypie i przeziębieniu. Nie jest wskazany dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Wśród działań niepożądanych znajdziemy szereg dolegliwości dotyczących układu pokarmowego, dlatego osoby z wrażliwym żołądkiem nie powinny go stosować. Leki z naproksenem to np. Nalgesin, Naproxen, Apo-Naproxen
Istnieje jeszcze wiele leków, których stosowanie może zalecić jedynie lekarz, bądź można je stosować tylko w warunkach szpitalnych. Pamiętajmy, że długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych może zniszczyć żołądek i doprowadzić do uzależnienia.
Comments