Artykuły i poradyDziecko

Jak zapobiegać próchnicy zębów?

Teeth whitening dental clinic. Dentist selects the shade of the teeth to the patient waman with whitening samples.

Próchnica dotyka większej części społeczeństwa. Jest ona chorobą zakaźną, która w pierwszej kolejności atakuje szkliwo oraz zębinę, a następnie dostaje się do miazgi. Na zębach najpierw pojawiają się plamki próchnicowe o jasnym zabarwieniu, a z czasem stają się one coraz ciemniejsze. Czy można zapobiegać powstaniu próchnicy?

Dlaczego ludzie zmagają się z próchnicą zębów?

Próchnica zębów powstaje na skutek obecności płytki nazębnej, bakteryjnej, która przywiera do zęba razem z bakteriami oraz drobnoustrojami. Próchnica może być również spowodowana niedoborem wapnia, fosforu, witamin, a także wybranych mikroelementów. Jednakże, największa część osób zmaga się z tą chorobą na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, spożywania zbyt dużej ilości węglowodanów oraz brak w diecie twardych pokarmów, które oczyszczają nie tylko zęby, ale redukują także ilość śliny i wpływają na jej skład.

Z próchnicą zmagają się zarówno dzieci u których w buzi znajdują się cały czas zęby mleczne, jak i dorośli. Problem może dotyczyć tylko jednego zęba, a czasem atakuje kilka naraz. Próchnica oraz inne dolegliwości związane z zębami muszą być wyleczone przede wszystkim przez kobiety w ciąży, gdyż ich problemy w jamie ustnej przenoszone są na dziecko w jej łonie.

Jak zapobiegać próchnicy?

Aby zapobiegać pojawieniu się próchnicy należy przede wszystkim właściwie pielęgnować jamę ustną. Konieczne jest regularne mycie zębów, minimum dwa razy dziennie i robienie tego we właściwy sposób. Należy docierać do wszystkich miejsc, nawet tych trudnodostępnych. Zdecydowanie lepsza od klasycznej szczoteczki jest elektryczna, gdyż wykonuje ona o wiele więcej ruchów w tym samym czasie. Należy sięgać również pod dobre pasty do zębów oraz nitkować zęby przed pójściem na spoczynek. Nie można zapominać o roli jaką odgrywają płyny do płukania jamy ustnej. Zabijają one bakterie, co oczywiście przekłada się na brak próchnicy, albo przynajmniej jej opóźnienie. Nie zaleca się także spożywania produktów bogatych w duże ilości cukru między głównymi posiłkami, nie należy więc podjadać. Jeśli człowiek nie może się oprzeć słodkiej przekąsce, po jej skonsumowaniu należy bezwzględnie umyć zęby, aby cukier nie wpływał negatywnie na szkliwo oraz stan zębów. Konieczne są także regularne wizyty u dentysty, który jest w stanie na bieżąco monitorować uzębienie.

Porażenie prądem – jak udzielić pomocy poszkodowanemu?

Previous article

Cukrzyca – choroba dzisiejszego społeczeństwa

Next article

Comments

Comments are closed.