Artykuły i porady

Kurzajki

Kurzajki mogą występować pojedynczo, a inni ludzie zmagają się z całymi gromadami. Nie wyglądają estetycznie i pojawiają się bardzo niespodziewanie. Jednakże, ich leczenie nie należy do skomplikowanych. Dowiedź się jak można się nimi zarazić, a co najważniejsze w jaki sposób odbywa się leczenie.

Kurzajki – skąd się biorą?

Kurzajki wyglądają jak niewielkie brodawki i powstają na skutek przedostania się do ludzkiego organizmu wirusa HPV. Jako, że jest to wirus posiadający wiele odmian, brodawki pojawiają się w różnych miejscach na całym ciele, począwszy od stóp, a zakończywszy na narządach płciowych. Kurzajkami można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z osobą posiadającą już brodawki na ciele. Wystarczy uściśnięcie ręki i wirus zostaje przeniesiony z jednego miejsca na drugie. Oprócz tego, znacznie większa szansa na pojawienie się kurzajek na ciele człowieka pojawia się, kiedy korzysta się z basenów, kąpielisk oraz sauny, gdyż mokre ręczniki oraz wilgotne powietrze to środowisko, które jest uwielbiane przez wirusy. Nie chodzi wcale o zaprzestanie korzystania z basenów, jednakże musi ono odbywać się w towarzystwie ochronnego obuwia oraz płynu do zabijania bakterii, którym można zdezynfekować ręce.

Jak objawiają się kurzajki?

Kurzajki mogą pojawić się dosłownie w każdym miejscu na ciele człowieka, jednakże największa ilość ludzi zmaga się z brodawkami występującymi na dłoniach oraz stopach. Pierwszymi z nich łatwo jest zarazić inną osobę, a z kolei te pojawiające się na stopach wiążą się z dużym dyskomfortem oraz bólem. Wyglądają one jak brązowe bądź szare brodawki o nieregularnym kształcie. Mogą pojawiać się pojedynczo bądź w grupkach, a jest to uwarunkowane odmianą wirusa, który zaatakował organizm.

Przykładowe sposoby pozbywania się kurzajek

W przypadkach, kiedy kurzajki nie osiągnęły jeszcze znacznych gabarytów można wyleczyć je, dzięki zastosowaniu środków wzbogaconych w keratolityczne oraz antyproliferacyjne substancje, a mowa przede wszystkim o kwasie salicylowym, moczniku oraz kwasie mlekowym. Ich zadaniem jest całkowite zniszczenie kurzajek. Ich stosowanie jest banalnie łatwe, należy je jedynie nakładać na zmiany na skórze, gdyż mają formę maści bądź żelu.
Inny sposób polega na skorzystaniu z lasera CO2. Chodzi o pozbycie się kurzajki, dzięki wiązce światła. Aby omawiana metoda nie okazała się bolesna konieczne jest znieczulenie skóry, ale po wykonanym zabiegu istnieje możliwość wystąpienia blizny.

Jednakże, najbardziej popularną metoda jest krioterapia, czyli wymrażanie kurzajek. Nie jest to skomplikowany sposób, wystarczy nałożyć na kurzajkę niewielką ilość ciekłego azotu, co sprawia, że zmiana skórna znika raz na zawsze.

Popękane pięty – co robić?

Previous article

Rooibos a herbata czerwona. Dlaczego są tak często mylone?

Next article

Comments

Comments are closed.