Artykuły i porady

Popękane pięty – co robić?

Stopy widoczne są przede wszystkim latem, kiedy ludzie korzystają z uroków słonecznej pogody, kąpią się w basenach oraz udają się na wakacje do ciepłych krajów. Zanim nadejdzie pora ściągnięcia butów warto sprawdzić czy stopy są cały czas w dobrej kondycji. Popękane pięty mogą stanowić duży problem.

 

Pękające pięty – problem wielu ludzi

Popękane pięty nie wyglądają dobrze to fakt powszechnie znany, jednakże to nie jedyny problem z nimi związany. Pękające pięty w pierwszej kolejności dotykają zrogowaciałej części naskórka, jednakże, kiedy dolegliwość ta przechodzi w stan bardziej zaawansowany, pięty krwawią, każdy krok związany jest z bólem, a niektóre osoby zmagają się nawet z ropną wydzieliną. Omawiana sytuacja może powodować ogromną ilość komplikacji, gdyż bakterie oraz wirusy mają ułatwione przedostawanie się do organizmu człowieka. Leczenie polega na połączeniu specjalistycznych metod oferowanych przez dermatologów z odpowiednią pielęgnacją w zaciszu własnego domu.

Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z umiejętności oraz środków oferowanych przez specjalistę niżeli próbować wyleczyć spękane pięty na własną rękę. Dermatolog w pierwszej kolejności zaleca moczenie stóp w wodzie ze specjalną solą, a następnie po dokładnym wysuszeniu nakłada na stopy właściwie skomponowane maski do stworzenia których używa się leczniczych preparatów. Tak przygotowane stopy zostają obwinięte folią, a w dalszej kolejności trzeba już tylko czekać na efekty zabiegu. Przedstawiony zabieg musi być regularnie powtarzany, przyjmuje się, że co 2 tygodnie, gdyż tylko wtedy można wyleczyć popękaną oraz poranioną skórę stóp. W przerwach między zabiegami konieczne jest dbanie o stopy i smarowanie ich przed snem odpowiednimi specyfikami, a później nakładanie skarpetek. Muszą być one koniecznie wykonane z bawełny, gdyż tylko wtedy możliwy jest przepływ powietrza oraz brak zaparzania się stóp. Rano, po kąpieli i dokładnym wytarciu stóp także trzeba nałożyć odpowiedni krem, najlepiej zastosować produkt w piance, gdyż wchłania się on bardzo szybko, a jak wiadomo rano ludzie nie zawsze mają czas na długie zabiegi pielęgnacyjne.

Reasumując, popękane stopy mogą być leczone w zaciszu własnego domu, jednakże w najbardziej zaawansowanych przypadkach znacznie lepiej sprawdzi się łączenie zabiegów dermatologicznych z pielęgnacją w domu. Tylko w tej sytuacji można spodziewać się pożądanych efektów oraz szybkiego doprowadzenia stóp do porządku.

Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy

Previous article

Kurzajki

Next article

Comments

Comments are closed.