Powszechnie wiadomo, że smog jest niekorzystnym zjawiskiem, który niestety występuje w naszym kraju. Jednak to, że wpływa negatywnie na organizm człowieka nie wystarczy. Należy wiedzieć jak wpływa na zdrowie oraz jakich komplikacji można się spodziewać, kiedy spędza się zbyt dużo czasu na wolnym powietrzu w trakcie sezonu zimowego.
Niepożądany smog
Zwiększone zanieczyszczenia powietrza określane są mianem smogu i odpowiadają one za podwyższenie ilości osób umierających na skutek schorzeń związanych z układem oddechowym. Informacje te zostały już potwierdzone w ogólnopolskich statystykach.
Omawiane zanieczyszczenia występują głównie w trakcie jesieni oraz zimy, czasem niewielkie pozostałości wykrywane są także wiosną. Smog jest zauważalny gołym okiem, gdyż wygląda jak szara mgła. Nie należy jednak mylić go z mgłą, która występuje naturalnie, gdyż smog jest zjawiskiem, które powstało na skutek niewłaściwych działań człowieka.
Jak smog wpływa na zdrowie?
Smog zawiera cały szereg niepożądanych dla ludzkiego organizmu substancji, właśnie dzięki czemu jest on w stanie wywołać zapalenie błon śluzowych, sprawia także, że funkcje obronne dróg oddechowych nie działają we właściwy sposób, a do tego wirusy oraz bakterie mają znacznie większe prawdopodobieństwo na przedostanie się do organizmu człowieka. To jednak cały czas nie koniec. Za sprawą smogu wymiana gazowa w płucach nie jest właściwa, a szansa na pojawienie się wszelkiego rodzaju alergii i uczuleń zdecydowanie zwiększa się.
Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że układ oddechowy nie poddaje się bez walki. W pierwszej kolejności człowiek zaczyna kaszleć, gdyż organizm automatycznie stara się pozbyć tego co jest niepożądane. W dalszej kolejności zwiększa się produkcja śluzu, co zapewnia ochronę dla śluzówki. Oprócz tego odbywa się skurcz oskrzeli, który sprawia, że pojawiają się duszności. Wiąże się to z faktem, że do organizmu nie zostają dostarczone odpowiednie ilości tlenu, co także jest zjawiskiem niekorzystnym. Jest to wręcz niebezpieczne dla osób, które w danym momencie zauważają u siebie stan zapalny bądź są astmatykami.
Jednakże, smog wpływa nie tylko na osoby, które nie z własnej winy zmagają się z chorobami układu oddechowego bądź krążenia, ale dotyka oprócz tego palaczy. W przypadku ludzi, którzy są teoretycznie zdrowi zauważa się objawy takie same jak w przeziębieniu, które jednak przeciągają się w czasie, a klasyczne metody walki z chorobą nie przynoszą żadnych rezultatów.
W przypadku miast ze znacznym smogiem negatywne działanie zjawiska widoczne jest w kondycji zdrowia małych dzieci. Objawia się on zapaleniem spojówek, kaszlem, nieżytem dróg oddechowych oraz większą zachorowalnością. W trakcie okresu jesienno-zimowego poleca się więc spędzać jak najwięcej czasu w budynkach.
Comments