Artykuły i porady

Dlaczego warto sprawdzać daty ważności soczewek?

Soczewki są wyrobem medycznym, poddanym wielu badaniom i testom, zanim zostanie dopuszczony do użytku. Dzięki takim sprawdzianom soczewek producent określił czas, w jakim nie tracą one swoich właściwości od daty produkcji i warto się tych wytycznych trzymać.

Mimo że soczewki nie są produktem, który spożywamy, a w takim przypadku najlepiej przestrzegamy dat ważności, to należy zwracać uwagę, jaki jest czas ich bezpiecznego używania od momentu opuszczenia taśmy. Dlaczego? Chociażby dlatego, że oko jest jedną z najbardziej wrażliwych okolic naszego ciała, a jego uszkodzenie czy przeciążenie znacznie utrudnia funkcjonowanie.

Co może się stać?

Soczewki po upłynięciu daty ważności mogą stać się mniej elastyczne, zbierać osad, mogą utracić właściwości oddychające i nawilżające. Następstwem mogą być infekcje oka, a nawet jego uszkodzenie. Takie soczewki powinny być bezwzględnie wyrzucone, nawet jeśli nie zostały rozpakowane. Taka sytuacja zdarza się jednak dość rzadko. Musielibyśmy kupić produkt, który długo zalegał na półce lub zachomikować go gdzieś w mieszkaniu.

Jeszcze jedna data

Drugą równie ważną datą jest okres używalności soczewki. Mamy do wyboru soczewki kontaktowe  jednodniowe, tygodniowe, miesięczne itp. Konsekwencje dłuższego używania soczewek są takie same jak stosowania ich po upłynięciu daty ważności. Jednak taka sytuacja zdarza się o wiele częściej. Ludzie postępują tak z oszczędności, braku organizacji i przekonania, że skoro soczewki kontaktowe jednodniowe wytrzymują jeden dzień, to wytrzymają też dwa albo trzy. Nic bardziej mylnego. Używając soczewek dłużej niż nakazuje producent, może sprawić, że nasze oczy staną się podrażnione i przez długi czas możemy być skazani na używanie okularów.

Trochę organizacji

Co zrobić, aby nie zapomnieć wymienić soczewek? Soczewki kontaktowe jednodniowe, jak sama nazwa wskazuje, wymieniamy codziennie, więc raczej nie powinniśmy o tym zapomnieć. W przypadku soczewek o dłuższym terminie używalności można ustawić sobie chociażby przypomnienie w telefonie. Warto mieć także w domu mały zapas, tak aby zawsze mieć soczewki na wymianę.

Czy wiesz jak niebezpieczny jest smog?

Previous article

Jak wzmocnić odporność i pozbyć się śluzu z zatok?

Next article

Comments

Comments are closed.