Artykuły i porady

Czego objawem suchość w ustach?

Ślina spełnia bardzo ważne funkcje. Jej zadaniem jest nie tylko nawilżanie, ale i umożliwienie mówienia, przełykania oraz trawienia. Gdy w ustach odczuwana jest suchość, brakuje śliny, może dojść do rozwoju próchnicy, a nawet pojawienia się grzybicy. Co wiąże się z nadmierną suchością w ustach?

Kserostomia – z czym to się wiąże?

Kserostomia, czyli właśnie problem suchości w ustach, najczęściej spowodowany jest niewłaściwą dietą lub stresem. Każdy z nas doskonale przypomina sobie momenty, w których mu dosłownie zasychało w gardle. To właśnie stres powoduje takie odczucia. Nadmierna suchość może być jednak wynikiem spożywania alkoholu i korzystania z innych używek. Pojawia się jako objaw towarzyszący zażywaniu niektórych leków, w tym antydepresyjnych. Jedno jest pewne – suchość w ustach nie może być lekceważona, ponieważ nieleczona prowadzi do problemów zdrowotnych, ale zdarza się także, że jest to jeden z objawów poważnych schorzeń.

Ślina wydzielana przez ślinianki sprawia, że nasza jama ustna jest nawilżona. Możemy mówić i przełykać. To ważne także z tego względu, że zawiera się w niej amylaza ślinowa biorąca udział w trawieniu. Ślina chroni jamę ustną, neutralizuje kwasy i pozwala na odczuwanie smaków.

Suchość w ustach – co robić?

Jak sobie radzić? Najważniejsze jest znalezienie przyczyny. Jeśli podłożem jest niewłaściwa dieta i nadużywanie alkoholu bądź zażywanie narkotyków, należy zmienić jadłospis i bezwzględnie zrezygnować z używek (podjąć leczenie w przypadku raczenia się substancjami odurzającymi).

Gdy przyczyną są zażywane leki i nie można ich zmienić na inne, do wyboru są specjalne preparaty oraz aerozole, które pozwalają na wytworzenie sztucznej śliny. Najważniejsze to leczenie chorób podstawowych i szczególna dbałość o higienę jamy ustnej, jeśli suchość w ustach jest efektem terapii onkologicznej.

Groźne konsekwencje

Dlaczego suchość w ustach to problem, którego nie można lekceważyć? Ponieważ łatwo o próchnicę i różnego rodzaju zakażenia. Jama ustna staje się podatna na uszkodzenia mechaniczne, a zmiany zapalne rozpoczynające się właśnie tutaj, mogą objąć inne narządy, nie tylko układu oddechowego.

Częsta zmiana partnera seksualnego – jakie zagrożenia?

Previous article

Czy warto pić wodę z kranu?

Next article

Comments

Comments are closed.