Artykuły i poradyUroda

Domowe metody na jęczmień

Jęczmień to dolegliwość , która pojawia się regularnie i stanowi stały element życia wielu osób. Nie wiąże się ze znacznym dyskomfortem, ale jednocześnie nie jest przyjemny. Jęczmieniem nie należy się przejmować, gdyż przy pomocy sprawdzonych metod można się go szybko pozbyć.

Domowe sposoby na zwalczenie jęczmienia

Pierwszy bardzo skuteczny sposób polega na przygotowaniu ciepłego kompresu. Ciepło sprawia, że ropa wydostaje się na powierzchnię, a następnie rozpuszcza się. To samo dzieje się z sebum, dzięki czemu jęczmień znika o wiele szybciej niż w sytuacji pozostawienia go bez żadnej ingerencji. Do przygotowania kompresu potrzeba szmatki bądź małego ręczniczka i ciepłej wody. Nie może z niego kapać, ani woda nie może być zbyt ciepła. Tak przygotowany kompres pozostawia się na maksymalnie 10 minut. Nie trzeba niczego ścierać czy przekuwać, gdyż ciepło zrobi swoje. Wystarczy nakładać kompres 3, 4 razy w ciągu dnia i wszystko wróci do normy w bardzo szybkim czasie.

Druga czynność to czyszczenie powieki przy pomocy mydła i wody. Mydło musi być hipoalergiczne i nie powinno wywoływać podrażnień. Jest to uwarunkowane bardzo cienką skórą znajdującą się wokół oczu, która jest podatna na szkodliwe składniki. Mydło powinno znaleźć się na waciku i posłużyć do przetarcia powiek. Taka czynność zapobiega powrotom jęczmienia, dlatego warto powtarzać ją regularnie.

Ciepła herbata sprawdzi się tak samo dobrze. Nie chodzi o napar, ale oczywiście o torebkę, która sprawia, że obrzęk zmniejsza się, a kiedy sięgnie się po czarną herbatę, skorzystamy również z jej właściwości antybakteryjnych.

Dobrze sprawdzi się lek przeciwbólowy. Najlepiej aby miał w swoim składzie paracetamol, który rozprawi się z bólem towarzyszącym jęczmieniowi (jego lokalizacja bywa czasem bardzo uciążliwa).

Kiedy przy oku występuje jęczmień nie zaleca się wykonywania makijażu oraz noszenia soczewek. Podrażniają one oczy jeszcze bardziej, a do tego wpływają na opóźnienie procesów gojenia. Jęczmień to nic innego jak skupisko bakterii, które można szybko przynieść przy pomocy pędzelków do wykonywania makijażu. Soczewki z kolei należy bezwzględnie zamienić na okulary, gdyż infekcja może przenieść się na drugie oko, a nawet spowodować szereg innych negatywnych efektów. Konieczna jest również zmiana soczewek, kiedy jęczmień się zagoi, gdyż w taki sposób unikniemy następnej infekcji.

Jak wspomóc przemęczone oczy?

Previous article

Pierwsza kąpiel noworodka – jak się do niej przygotować

Next article

Comments

Comments are closed.