Zaburzenia depresyjne to wciąż narastający problem w świecie, w którym presja na wysokie zarobki, najlepszy status życia i piękny wygląd jest taka ogromna. Czy to prawda, że osoby o „słabszej” wytrzymałości psychicznej częściej zapadają na tę chorobę? Jakie są najczęstsze predyspozycje do zachorowania i czy powinniśmy obawiać się o własne zdrowie?
Kobiety mają gorzej
Badania osób chorujących na depresję udowodniły, że to właśnie płeć żeńska znacznie częściej boryka się z tą chorobą. U kobiet depresja występuje dwukrotnie częściej niż
u mężczyzn. I chociaż do tej pory naukowcy nie wyjaśnili dokładnej przyczyny takiego stanu rzeczy, to szukają jej w różnicach zarówno genetycznych jak i hormonalnych.
Im więcej lat, tym większe ryzyko
Ryzyko depresji u osób w wieku podeszłym jest dwukrotnie większe niż u osoby
w wieku 30-40 lat. Wynika to z wieku czynników, takich jak: osamotnienie, poczucie asymilacji, niezrozumienia oraz nienadążania za wciąż zmieniającą się rzeczywistością. Często mówi się o „depresji wieku starczego”, która może wystąpić po stracie męża lub żony, bądź uświadomieniu sobie ilości minionego czasu. Taka depresja najczęściej występuje
u osób starszych między sześćdziesiątym a dziewięćdziesiątym rokiem życia.
Samotni chorują częściej
Znacznie mniejsze ryzyko depresji naukowcy wykryli u osób, które żyją w związku. Osoby samotne, rozwiedzione, będące w separacji mają większą skłonność do nabycia depresji. Wynika to bowiem z dużo większej ilości nastrojów depresyjnych i braku możliwości dzielenia się na co dzień z bliską osobą swoimi uczuciami. Osoby samotne, które wolą tzw. „domowy tryb życia” znacznie łatwiej popadają w melancholijny nastrój, który, jeśli trwa dłużej, może przerodzić się w długotrwały smutek, a następnie w depresję.
Środowisko nie ma wpływu na ryzyko
Chociaż jeszcze niedawno naukowcy uważali, że w środowiskach ubogich depresja występuje znacznie częściej niż w tych o wyższym statusie, to od niedawna odchodzi się od tego poglądu. Presja otoczenia często wywiera gorszy wpływ na człowieka niż brak pieniędzy. Depresja może dotknąć każdego, nieważne z jakiego środowiska pochodzi, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z depresją, która jest uwarunkowana genetycznie.
Comments