Artykuły i poradyDzieckoUrodaZdrowy dom

Uczulenie na chemię – co i jak uczula?

lenor płyn do płukania

Chemia w naszych domach jest już obecna od bardzo dawna. Co jakiś czas jednak słyszymy, że ktoś szuka nowego środka, bo poprzedni wywołał jakąś reakcję alergiczną. Dlaczego domowa chemia czasem nam szkodzi i jak dobierać środki, by tego uniknąć?

Nie każde podrażnienie to alergia – jak ją odróżnić?

Chemia bywa dość drażniąca dla naszego organizmu, ale nie każda zmiana i nieprzyjemne uczucie po kontakcie z nią musi oznaczać alergię. Środki chemiczne często z samej zasady mają działać dość agresywnie, by pomóc nam coś porać, doczyścić, czy rozpuścić. Większość z nich działa na różne substancje rozbijając cząsteczki tłuszczu, a przecież naszą naturalną barierą ochronną skóry jest płaszcz lipidowy. W sytuacji gdy z jakiegoś powodu ta ochrona jest zaburzona, a na nasze ciało dostanie się substancja silnie aktywna, to do wnętrza naszego ciała dostają się substancje drażniące, które mogą wywołać uczucie swędzenia, pieczenia, a w wysokim stężeniu mogą doprowadzić do poparzenia chemicznego. Alergia będzie reakcją, która pojawi się zawsze przy kontakcie z danym czynnikiem, a zmiany najczęściej pojawią się również poza miejsce działania czynnika uczulającego i mogą nie ograniczać się do zmian skórnych. Podrażnienie będzie miejscowe i w większości przypadków szybko zaniknie po zaprzestaniu kontaktu z niebezpieczną substancją. Reakcja z podrażnienia pojawi się również tylko wtedy kiedy środek jest mocno stężony, lub nasza skóra nie ma prawidłowej ochrony, czyli np. wydaje nam się krucha i sucha już przed podrażnieniem.

Lenor płyn do płukania dla całej rodziny

Płyn do płukania to jeden ze środków, który potrafi sprawić sporo problemów. W tym wypadku reakcje alergiczne najczęściej wynikają z użytego barwnika lub środka zapachowego. Z tych pierwszych bardzo często uczula kobalt, który jest składnikiem większości produktów higienicznych w kolorze niebieskim. Jeżeli ktoś z Twojej rodziny, narzeka na swędzenie skóry nawet po noszeniu niebieskich ubrań, a dziecku wyskakują czerwone plamy po zabawie granatową farbą, to koniecznie szukaj płynu w innym kolorze. Sprawdzi się tu np. Lenor płyn do płukania o zapachu letniej bryzy (summer breeze). Dla wyjątkowych wrażliwców warto zrezygnować wszelkich barwników i substancji zapachowych. Postawić możesz po prostu na białe płyny do płukania, które po otwarciu pachną dosyć neutralnie i niezbyt intensywnie, lub od razu zdecydować się na płyny dla niemowląt, np. Lenor płyn do płukania Sensitive, które za zasady przeznaczone są dla najdelikatniejszej skóry, która dopiero poznaje świat.

Kolostrum – dla wzmocnienia, leczenia i regeneracji

Previous article

Mleko kozie a krowie – które lepsze?

Next article

Comments

Comments are closed.