Artykuły i poradyUroda

Żylaki – dlaczego się pojawiają i co im sprzyja?

Żylaki zaliczane są do grupy dolegliwości, których nie należy lekceważyć. Skłonność do ich powstawania jest uwarunkowana genetycznie. Można odziedziczyć ją nie tylko po rodzicach, ale również po dziadkach czy pradziadkach. Za jedną z przyczyn powstawania żylaków uważa się niezdrowy tryb życia, objawiający się złym odżywianiem i brakiem aktywności fizycznej. Czy istnieje niezawodny lek na żylaki?

Żylaki – ogólna charakterystyka

Żylaki uważane są za efekt niewydolności żylnej. Tworzą się na skutek poszerzania i wydłużania żyły, zyskując tym samym kręty przebieg. Po 45. Roku życia już co piąty mężczyzna i co trzecia kobieta myślą o tym, jak przebiega leczenie żylaków oraz jak im przeciwdziałać. I nie chodzi tu jedynie o to, że widoczne żyły szpecą nogi. Nieleczone żylaki mogą nawet stanowić zagrożenie życia. Dlatego tak ważne jest podjęcie działań, które są nastawione na zapobieganie powstawaniu żylakom, oraz w momencie się ich pojawienia – fachowe ich usunięcie.

Jakie są przyczyny powstawania żylaków?

W przypadku gdy nasze mięśnie nie są w najlepszej kondycji, mało się ruszamy oraz zastawki są uszkodzone (możliwe jest urodzenie się ze zniszczonymi zastawkami lub mogą się one zepsuć w efekcie zakrzepowego zapalenia żył), krew zaczyna się cofać. Zwiększa się ciśnienie krwi, która z coraz większą siłą napiera na ściany żył w nogach. Żyły ulegają rozszerzeniu i jak rozciągnięta sprężyna nie wracają do swego poprzedniego kształtu.

Właśnie w ten sposób powstają żylaki, a więc niewłaściwe poszerzenia żył. Z czasem skóra nad nimi staje się cienka, błyszcząca i napięta. Nabrzmiały, wypełniony niedotlenioną krwią żylak zauważalny jest pod skórą jako niebieska, czasem nawet upstrzona zgrubieniami, kręt linia.

Jakie są symptomy wystąpienia żylaków?

Rzadko kojarzone jest uczucie ciężkich, wręcz ołowianych nóg i opuchniętych kostek z żylakami. Tymczasem tak niewinnie może rozpocząć się choroba żylakowa.

Z początku pojawia się uczucie ciężkich i zmęczonych nóg, które puchną pod koniec dnia w okolicy kostek (obrzęki zwiększają się np. po ciepłej kąpieli), u kobiet objawy te mogą nasilić się w trakcie miesiączki pod wpływem hormonów. Jest to tzw. okres przedżylakowy.

W wyniku większego wysiłku statycznego (np. długo stojąc lub siedząc przez wiele godzin w tej samej pozycji) może wystąpić dotkliwy ból w nogach. Specjaliści określają go chromaniem żylnym. Na nogach pojawia się coraz więcej pajęczaków. Ten etap choroby może trwać nawet wiele lat. Patrząc na nogi, można zauważyć widocznie prześwitujące żyły, a w miarę powiększania żylaków odczuwalne są bóle i skurcze nóg, które nie ustępują nawet po nocnym odpoczynku.

Lek na żylaki – jak im zapobiegać?

Niestety nie istnieje jeszcze cudowny lek na żylaki, jednak aby uniknąć zabiegu, warto podjąć działania zmniejszające ryzyko ich wystąpienia, takie jak:

  • Unikanie długiego stania i siedzenia;
  • Odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry;
  • Zrzucenie nadwagi;
  • Wzięcie rano i wieczorem przemiennego prysznicu;
  • Rzucenie palenia;
  • Unikanie saun;
  • Zadbanie o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej;
  • Wybranie dobrego obuwia;
  • Unikanie noszenia obcisłej bielizny i spodni.

Co oznacza ból za uchem?

Previous article

Podstawowe zasady zimowej pielęgnacji twarzy

Next article

Comments

Comments are closed.