Artykuły i poradyDziecko

Co oznacza ból za uchem?

Ból za uchem może pojawiać się z różnych przyczyn. W wielu przypadkach jest to uwarunkowane podrażnieniem wybranych włókien nerwowych, a u innych osób jest to związane z patologią wyrostka sutkowatego bądź ucha.

Ból za uchem nie pojawia się często, ale pod żadnym względem nie należy go ignorować. Szczególnie groźna jest sytuacja, kiedy dyskomfort nie mija przez dłuższy czas. Pierwszą z przyczyn bólu może być neuralgia potylicza, która jest efektem podrażnienia nerwu potylicznego, co ma miejsce w trakcie nadwyrężenie mięsni karku bądź urazów, które miały miejsce w tym obszarze. Ból za uchem pojawia się wtedy razem z dyskomfortem uplasowanym z tyłu głowy i na szyi.

Kolejna przyczyna omawianej dolegliwości jest uwarunkowana zapaleniem wyrostka sutkowatego, który pojawia się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W organizmie dochodzi do infekcji, a następnie rozsiewa się na struktury wyrostka. Poza bólem za uchem pojawia się również gorączka, zaczerwienienie oraz obrzęk. Wszystkie wymienione objawy sprawiają, że pojawiają się również problemy ze słyszeniem.

Ból za uchem może wskazywać na różne choroby związane z narządem słuchu. Może to być zapalenie ucha środkowego i zewnętrznego, albo zatkanie ucha przy pomocy woskowiny. W nielicznych przypadkach jest to efekt uszkodzenia kanału słuchowego, który jest efektem niewłaściwego czyszczenia ucha. Czasem dyskomfort jest efektem powiększonych węzłów chłonnych i pojawia się przede wszystkim w sytuacji różnorodnych zakażeń bądź infekcji o podłożu bakteryjnym.

Omawiany dyskomfort warto przeanalizować również pod kątem dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Wtedy ból pojawia się przede wszystkim w trakcie mówienia i przeżuwania.

Winę ponosi także chore uzębienie. Mowa przede wszystkim o próchnicy zębów, a w przypadku dzieci może to być związane z ząbkowaniem. W nielicznych przypadkach za ból za uchem odpowiada ropień zęba.

Ból za uchem powinien prowadzić do natychmiastowej reakcji, a więc umówienia się na wizytę u specjalisty. W niektórych przypadkach jest to efekt zawału serca. W omawianej sytuacji pojawia się razem z silnym bólem w klatce piersiowej bądź trudnościami z łapaniem oddechu.

 

Najzdrowsze śniadanie – płatki owsiane

Previous article

Żylaki – dlaczego się pojawiają i co im sprzyja?

Next article

Comments

Comments are closed.