Artykuły i poradyDziecko

Zez – wada wzroku, którą można leczyć

zez-wada-wzroku-ktora-mozna-leczyc

Zez to stosunkowo częsta przypadłość. Jego leczenie na przestrzeni lat przeszło znaczącą ewolucję, od niemożliwego do skutecznego. Zez jest wadą oczu powstałą na skutek osłabienia mięśni ocznych. U pacjenta pojawia się różny kąt patrzenia jednego oka względem drugiego oraz zaburzenia widzenia stereoskopowego. W skrajnych przypadkach osoby dotknięte taką wadą nie powinny prowadzić pojazdów mechanicznych czy wykonywać pracy posługując się urządzeniami będącymi w ruchu, niebezpiecznymi dla samego pacjenta oraz osób postronnych. Zez przeszkadza też lub uniemożliwia uprawianie niektórych dziedzin sportu, jak: koszykówka czy siatkówka, najprawdopodobniej na skutek zmian zachodzących w procesie rozwoju ośrodków kojarzenia w korze mózgowej.

Leczenie zeza

Leczenie zeza jest możliwe i skuteczne, ale by tak się stało powinno zostać podjęte możliwie jak najwcześniej, najlepiej do 10 roku życia dziecka. Dzięki temu istnieją naprawdę realne szanse na właściwą regulację gałek ocznych oraz przystosowanie się dziecka do widzenia obuocznego. W przypadku osób dorosłych operacja oczu stanowi zabieg kosmetyczny, jednak pacjent nigdy nie opanuje zdolności prawidłowego patrzenia obuocznego, niemniej operacja zawsze poprawia komfort codziennego życia i zalecana jest osobom w każdym wieku.

Przebieg operacji zeza

Leczenie operacyjne zeza przeprowadza się w pełnej narkozie. Diagnoza schorzenia polega na ocenie wady wzroku, cech widzenia obuocznego oraz tzw. próby dwojenia. Operację wykonuje się pod opieką anestezjologa. Zabieg polega na wzmacnianiu lub wręcz przeciwnie, osłabianiu mięśni zewnątrzgałkowych. Ich zadaniem jest poruszanie gałkami ocznymi. Osłabiony mięsień wzmocni się poprzez jego skrócenie, natomiast mięśnie zbyt krótkie odcina się i przyszywa w innym, optymalnym miejscu. Na koniec zakłada się szwy, które rozpuszczają się do sześciu tygodni od zakończenia zabiegu. Zabieg trwa ok. jednej godziny i przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych, oznacza to, że pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.

Witaminy ważne dla zdrowia Twoich oczu

Previous article

Jak wspomóc przemęczone oczy?

Next article

Comments

Comments are closed.