Artykuły i porady

Zasady bezpiecznego zachowania w trakcie burzy

A woman holds a red umbrella on a fishing pier during a storm.

Okres letni jest czasem, kiedy nasz kraj często nawiedzają burze. Wielu z nas zapewne kiedyś w szkole poznało zasady zachowania bezpieczeństwa podczas tego typu warunków atmosferycznych, jednak z biegiem czasu zapomina się o tym, co najważniejsze. Dlatego też, poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać podczas burzy.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Jest to powiedzenie, które podczas burzy sprawdza się w sposób szczególny. Jeśli wychodzimy z domu i wiemy, że szybko nie wrócimy lub prognozy zapowiadają załamanie pogody, pamiętajmy o tym, aby zamknąć okna i drzwi. Dobrą praktyką jest również wyłączanie różnego rodzaju sprzętów z gniazdek elektrycznych. Jeśli na naszym balkonie znajdują się doniczki z kwiatami, ważne jest, aby je zdjąć i odpowiednio zabezpieczyć. Takie zachowanie pozwoli nam na uniknięcie zamartwiania się o to, co dzieje się w domu podczas naszej nieobecności. Mocny wiatr nie dostanie się również do domu, a okna i drzwi nie ulegną uszkodzeniu.

Kiedy już znajdziemy się na zewnątrz…

Najlepiej przed burzą chronić się w domu i ograniczyć jakiekolwiek wyjścia przed jej nadejściem. Jeśli jednak grzmoty zaskoczą nas podczas jazdy samochodem, należy czym prędzej zjechać na pobocze lub jeszcze lepiej, przeczekać na parkingu. W takich przypadkach trzeba za wszelką cenę unikać postojów pod drzewami, liniami energetycznymi oraz wysokimi konstrukcjami.

Jeśli burza zaskoczy nas w górach, najlepszym rozwiązaniem jest szybkie udanie się do najbliższego schroniska. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, udajmy się w jak najniższe partie gór. Pozycją bezpieczną, jaką należy przyjąć jest postawa, w której przykucamy i trzymamy stopy jak najbliżej siebie. Podobnie jak w przypadku samochodu, również w tym przypadku należy unikać drzew i wysokich konstrukcji.

Podczas burzy odradza się korzystanie z telefonów – zarówno stacjonarnych jak i komórkowych – oraz urządzeń podłączonych do prądu. Nie można się również kąpać i przebywać w pobliżu wody. Pamiętajmy, aby chronić się jeszcze zanim zacznie padać deszcz, gdyż piorun może nas porazić znacznie wcześniej.

 

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – są na to sposoby!

Previous article

Porażenie prądem – jak udzielić pomocy poszkodowanemu?

Next article

Comments

Comments are closed.