Artykuły i poradyDziecko

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – są na to sposoby!

Asian baby boy lying on the bed and had a red rash on the face, Skin common rashes in newborn concept

AZS to choroba, która spędza sen z powiek zarówno wielu małym dzieciom, jak i rodzicom, którzy nie zawsze wiedzą, jak radzić sobie z jej objawami. Mimo że jest to choroba przewlekła, istnieje wiele sposobów na skuteczne załagodzenie jej objawów i przyniesienie maluchom znacznej ulgi!

Przyczyny i objawy

Atopia to przypadłość cywilizacyjna, mająca swoje źródło w naszych genach. AZS jest przewlekłą i nawrotową dermatozą zapalną, z którą zmaga się średnio co piąte dziecko – znacznie rzadziej występuje natomiast u osób dorosłych (u ok. 1-3% populacji). Problemem związanym z tą chorobą jest fakt, że nie wszyscy młodzi rodzice potrafią bezbłędnie rozpoznać atopowe zapalenie skóry u dzieci i często mylą je z innymi przypadłościami. Czym się zatem objawia? Przede wszystkim szczególnie uciążliwym świądem oraz obecnością wykwitów wypryskowych w określonych partiach ciała – w przypadku najmłodszych są to najczęściej na policzki, czoło i głowa. U niemowląt zmiany skórne mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego należy bacznie obserwować zachowanie dziecka, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się z lekarzem. Atopowe zapalenie skóry u dzieci starszych jest już znacznie łatwiejsze do rozpoznania – mały pacjent może poinformować rodziców o wystąpieniu uciążliwych objawów. Wówczas też wykwity na skórze stają się lepiej widoczne, występując przede wszystkim w obrębie powierzchni zgięciowych stawów.

Sposoby na atopowe zapalenie skóry u dzieci

Choć nie wszyscy rodzice prawidłowo rozumieją przebieg AZS, z pewnością każdy z nich chciałby przynieść ulgę swojemu dziecku. Mimo że jest to choroba przewlekła i nie jesteśmy w stanie wyeliminować jej źródła, istnieje wiele sposobów, które pomagają sobie z nią radzić. Podstawę leczenia stanowi stosowanie maści oraz kremów natłuszczających, a także leków przeciwzapalnych. Coraz popularniejsze staje się także leczenie światłem, czyli tak zwana fototerapia. Warto jednak mieć świadomość, że chcąc poradzić sobie z chorobą, jaką jest atopowe zapalenie skóry u dzieci, nie możemy całkiem polegać na lekach. Konieczna jest codzienna dbałość na skórę i nienarażanie jej na podrażnienia. W tym celu należy unikać bezpośredniego kontaktu z drażniącymi substancjami, alergenami czy tkaninami nieprzyjaznymi dla delikatnej skóry. Ważne jest także stałe nawilżanie skóry – nie tylko od zewnątrz – co oznacza konieczność regularnego nawadniania organizmu i unikanie długotrwałej ekspozycji na słońce.

Co przyczyną krwawiących dziąseł?

Previous article

Zasady bezpiecznego zachowania w trakcie burzy

Next article

Comments

Comments are closed.