Artykuły i poradyZdrowy dom

Z czego wybudować zdrowy dom?

Z czego wybudować zdrowy dom

Dom to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu – odpoczywamy, relaksujemy się najbliższymi, jemy i śpimy. Dobrze, jeśli w trakcie procesu budowania używane są tylko bezpieczne materiały, gdyż są nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie oraz stan zdrowia.

Zdrowy dom, czyli jakie materiały sprawdzą się najlepiej?

Zdrowy dom powstaje przede wszystkim z naturalnych produktów. Całkowicie rezygnuje się z chemii oraz procesów technologicznych, które z niej korzystają. W tym celu stosuje się cegły wapienno-piaskowe nazywane silikatami, bloczki i pustaki. Te ostatnie można znaleźć w ofercie przodującej marki Wienerberger. Silikaty to materiały do produkcji, których używa się piasku kwarcowego, wapna palonego oraz wody. Wśród cech charakterystycznych należy wskazać na doskonałe właściwości izolacji akustycznej oraz wysoką ognioodporność. Do budowy domu warto zastosować także drewno suszone komorowo oraz beton komórkowy biały. Każdy z wymienionych materiałów nie wpływa niekorzystnie na stan zdrowia i ogólne samopoczucie, a do tego jest w pełni ekologiczny.

W trakcie budowy konieczne jest wykorzystanie pustaków. Jedną z dobrych propozycji są keramzyty służące do produkcji ścian. Wykazują wyjątkowo niski poziom naturalnej promieniotwórczości. Dodatkowo kruszywo charakteryzuje się lekkością, stąd jest używany zamiast piasku. Warto dodać, że nie ulega zniszczeniu pod wpływem działania organizmów żywych. Ceramika tradycyjna zostaje zastąpiona pustakami ceramicznymi, które mają odpowiednio profilowane otwory. Produkuje się je z gliny wzbogaconej w mączkę drzewną albo trociny. To doskonały materiał charakteryzujący się fantastycznymi właściwościami izolacyjnymi oraz lekkością.

Dlaczego warto mieć zdrowy dom?

Zdrowe materiały są powszechnie dostępne, dlatego każdy może wybudować zdrowy dom i zrobić to niewielkim nakładem energii. Ekologiczne materiały są nie tylko zdrowe, ale wykazują bardzo korzystne właściwości i charakteryzują się trwałością.

Nie ma wątpliwości, że materiały ekologiczne są zdrowe i nieszkodliwe, a do tego nie obciążają znacząco domowego budżetu, gdyż można je nabyć w bardzo korzystnych cenach. Dobrym przykładem są silikaty, które są dostępne w niższej cenie niż tradycyjne zaprawy (mowa o oszczędności na poziomie 20%).

Czy warto mieć zdrowy dom? Zdecydowanie tak.

Jaki przewijak — twardy czy miękki?

Previous article

Laktator ręczny, czy elektryczny – który wybrać?

Next article

Comments

Comments are closed.