Artykuły i poradyDzieckoZdrowy dom

Dlaczego ręczniki warto prać osobno?

Dlaczego ręczniki warto prać osobno

W każdym domu znajduje się komplet ręczników oraz ściereczek kuchennych. Są to dodatki nie tylko przydatne, ale wręcz niezbędne, gdyż korzystamy z nich zarówno w kuchni, jak i w łazience. Warto dowiedzieć się, jak należy je prać, żeby materiał nie uległ zniszczeniu i przez długi czas chłonął wilgoć, a do tego prezentował się estetycznie.

Jak dbać o komplet ręczników?

Czyste ręczniki to gwarancja zdrowia. U wielu osób może wywołać to zaskoczenie, jednak przenosi się na nich naprawdę wiele zarazków i bakterii, stad właściwy sposób prania jest bardzo istotny. Nigdy nie pierz ręczników z odzieżą albo bielizną, nie tylko ze względu na inne wymagania i rodzaj zastosowanego materiału, ale również ze względu na wspomniane zanieczyszczenia. Grube ręczniki warto od czasu do czasu zagotować. Wysoka temperatura szybko zniszczyłaby delikatne materiały, jakie służą do produkcji ubrań, stąd takie postępowanie jest niewskazane. Wysoka temperatura sprawia, że komplet ręczników staje się wolny do drobnoustrojów, które tak chętnie występują na tworzywach używanych do wycierania ciała albo naczyń.

Oddzielne pranie to również gwarancja lepszego płukania, co jest bardzo istotne ze względu na zastosowany do produkcji ręczników materiał, który łatwo chłonie wodę. W trakcie prania znacznie zwiększa się objętość materiału, więc kiedy połączysz ręczniki z ubraniami, niewłaściwe odwirowanie masz gwarantowane. W praktyce przełoży się to na drobinki proszku występujące na materiale. To pierwszy krok do wywołania podrażnienia i alergii.

O czym jeszcze należy pamiętać, piorąc ręczniki?

Komplet ręczników dłużej będzie prezentował się estetycznie, kiedy przed praniem podzielisz go ze względu na kolor. Kiedy na białym ręczniczku pojawi się plama, nie korzystaj z odplamiacza, gdyż przełoży się to na znacznie gorsze absorbowanie wody, czyli nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji. Zdecydowanie lepszym sposobem jest zastosowanie soku z cytryny. Z kolei, aby usunąć nieprzyjemny zapach dodaj do prania sodę oczyszczoną.

Zanim włożysz ręcznik do prania, koniecznie sprawdź metkę i instrukcję dołączoną przez producenta. Specjalne traktowanie dotyczy nie tylko bawełny, ale każdego materiału wykorzystanego do produkcji ręczników. Producent informuje, jaką wybrać temperaturę, jaką moc żelazka ustawić w trakcie prasowania i jakie środki chemiczne można stosować. Optymalna temperatura prania waha się od 40 do 60 stopni, jednak ostateczny wpływ ma gatunek materiału, jakość wykonania i trwałość zastosowanego barwnika.

Stroje sportowe dla dzieci – z jakich dzianin powinny być uszyte?

Previous article

Ziemniaki – korzyści zdrowotne z ich spożywania

Next article

Comments

Comments are closed.