Artykuły i porady

Co przyczyną krwawiących dziąseł?

Hands holding toothbrush with bleeding per gum concept

Krwawiące dziąsła to wbrew pozorom poważny problem. Przyczyną takiego stanu może być niewłaściwa higiena jamy ustnej, ale i choroby przyzębia. Z krwawiącymi dziąsłami mają kłopoty także osoby zmagające się z cukrzycą. Na czym polega ta dolegliwość i jak z nią walczyć?

Krwawiące dziąsła – wiele przyczyn

Szczotkowanie zębów, które kojarzy się z krwią i bólem? To krwawiące dziąsła. Im mocniej czyszczone są zęby, tym więcej krwi się pojawia, ale w zaawansowanym stadium, nawet stosowanie szczoteczek z miękkim włosiem i delikatne mycie, nie pozostawia złudzeń. Problem jest poważny. Zaniedbany może prowadzić do poluzowania zębów w dziąsłach, powstania paradontozy, a w najgorszych przypadkach, nawet do wypadania zębów.

Najczęściej to nieprawidłowa higiena jamy ustnej sprawia, że pojawia się krwawienie z dziąseł. Pod pojęciem nieprawidłowej higieny, kryje się zarówno brak regularności w szczotkowaniu zębów, niewłaściwy sposób szczotkowania, jak i korzystanie z nieodpowiednio dobranych past do zębów czy płynów do płukania ust. W dziąsłach rozwija się bowiem stan zapalny, gdy nagromadzona płytka bakteryjna nie jest regularnie i dokładnie usuwana. Tym samym przekształca się w kamień nazębny, który osłabia strukturę dziąseł i może prowadzić do krwawienia.

Krew z dziąseł może być zauważalna podczas szczotkowania także u osób, które cierpią na anemię. Jest to związane z niedoborami żelaza w organizmie, zaburzeniami produkcji płytek krwi, jak i chorobami nowotworowymi. Jeśli mimo zachowania higieny jamy ustnej, podczas mycia zębów pojawia się krew, może to być oznaka występujących niedoborów witamin K lub C.

Krwawiące dziąsła w ciąży

Z problemami w obrębie jamy ustnej zmagają się także kobiety będące w stanie błogosławionym. Krwawiące dziąsła w ciąży są związane ze stanem zapalnym, który najczęściej ujawnia się w 2-8 miesiącu ciąży. W tym przypadku przyczyną jest hormon – progesteron.

Co na krwawiące dziąsła?

Najlepszy lek na krwawiące dziąsła, to prawidłowe nawyki w kwestii pielęgnacji jamy ustnej, regularne wizyty w gabinetach dentystycznych, podczas których zostaje usunięta nagromadzona płytka nazębna. Poza tym warto stosować pasty do zębów przeznaczone specjalnie dla osób zmagających się z krwawiącymi dziąsłami.

Pole Dance – coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej

Previous article

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – są na to sposoby!

Next article

Comments

Comments are closed.