Artykuły i poradyUrodaZdrowy dom

Podstawowe zasady zimowej pielęgnacji twarzy

Jak dbać o skórę oraz jakie zabiegi powinny być wykonywane w okresie zimowym? O tej porze roku skóra może się zbuntować, w związku z czym zauważalne będą takie symptomy jak łuszczenie się, przesuszanie, czy też ściąganie skóry. Jakie są podstawowe zasady zimowej pielęgnacji twarzy?

Po pierwsze – dostosowanie kosmetyków do pory roku

Zmiana pory roku nie zawsze oznacza konieczność zmiany kosmetyków. Przede wszystkim należy obserwować swoją skórę i w przypadku braku zaobserwowania niepokojących objawów, zaleca się pozostać przy sprawdzonych preparatach, które są sprawdzone. Bywa jednak, iż suche powietrze, wiatr i mróz dają się skórze we znaki i staje się ona szorstka i sucha. W takim przypadku zaleca się stosować kosmetyki, które przeciwdziałają niekorzystnym wpływom czynników zewnętrznych.

Odpowiednia ochrona i nawilżanie to podstawa pielęgnacji skóry twarzy zimą

Najważniejszy zimowy kosmetyk to dobry krem. Powinien posiadać w swoim składzie substancje pomagające utrzymać wodę w skórze (ceramidy, glicerynę, kwasy tłuszczowe, kwas hialuronowy), antyoksydanty (olej arganowy, witaminę E, wyciąg z zielonej herbaty, koenzym Q10), substancje łagodzące podrażnienia (wyciągi z rumianku i owsa, aloes, allantoinę).

W okresie zimowym warto oczyszczać skórę bez jej wysuszenia

Zmiana żelu do mycia na preparat myjący o konsystencji kremu czy mleczka to dobre rozwiązanie. Dotyczy to także kosmetyku do mycia zarówno całego ciała, jak i twarzy. Należy więc zrezygnować z mydła w kostce (najlepiej na zawsze), gdyż większość z nich wysusza skórę. Twarz można również oczyszczać bez wody – przy pomocy płynu micelarnego, który posiada konsystencję wody oraz dobrze zmywa makijaż i zanieczyszczenia.

Odpowiednia ochrona ust – balsamy i peelingi

Skóra warg jest najbardziej narażona na wysuszanie, gdyż nie ma w niej gruczołów łojowych. W związku z tym powinna być zawsze pokryta gęstym nawilżającym błyszczykiem lub dobrym balsamem do ust – np. Carmex. Nie należy zapominać o posmarowaniu ust także na noc, aby pozwolić na ich regenerację. Kosmetyk do ust nie powinien zawierać podrażniających substancji, takich jak kamfora czy mięta. Ten na dzień musi mieć filtr UV. Aby usta były gładkie, zaleca się złuszczać suchy naskórek peelingiem do ust. Takie produkty przeważnie mają w składzie naturalne oleje i cukier, które dodatkowo nawilżają usta.

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym – dlaczego warto je stosować?

Przed wyjściem z domu zaleca się osmarować twarz z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. W mroźne dni słońce bywa mocne, a dodatkowo promienie UVA przenikają przez chmury. Skóra zniszczona tymi promieniami traci swoje zdolności obronne przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, jak i wolniej się regeneruje. Krem ochronny może cechować się cięższą konsystencją, niż ten, który jest stosowany latem.

Żylaki – dlaczego się pojawiają i co im sprzyja?

Previous article

Karnozyna w treningu sportowca – czy warto ją stosować?

Next article

Comments

Comments are closed.