Artykuły i porady

Miesiączka w podróży – jak sobie radzić?

Planując podróż, zwłaszcza wakacje w odległych zakątkach świata należy liczyć się z tym, że w każdym momencie może nas zaskoczyć miesiączka. Zaburzenia hormonalne wywołane ekscytacją i stresem przed podróżą, zmiana klimatu oraz strefy czasowej może wpłynąć na przyspieszenie lub opóźnienie miesiączki. Odpowiednie przygotowanie pozwoli jednak zmniejszyć dyskomfort i cieszyć się podróżą. O czym warto pamiętać?

Podręczna apteczka

W trakcie miesiączki niezwykle ważną rolę odgrywa zachowanie odpowiedniej higieny. Wybierając się w podróż w tym czasie, należy odpowiednio się przygotować. Warto mieć pod ręką podręczną apteczkę,w której powinny się znaleźć:

  • środki higieny (tampony, podpaski)
  • chusteczki nawilżające do higieny intymnej
  • żel antybakteryjny
  • środki przeciwbólowe
  • butelka wody.

W miarę możliwości należy jak najczęściej zmieniać środki higieniczne (po ówczesnym, dokładnym umyciu rąk) i regularnie podmywać miejsca intymne. W podróży idealnym rozwiązaniem będą chusteczki nawilżające. Należy pamiętać, że wysoka temperatura wpływa na rozmnażanie się drobnoustrojów mogących doprowadzić do infekcji, dlatego odpowiednia higiena jest tak istotna.

Kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny to alternatywa dla tradycyjnych kobiecych środków higieny, takich jak tampony czy podpaski. Czym one są? To silikonowe (lub lateksowe) pojemniczki wielokrotnego użytku, które aplikuje się bezpośrednio do pochwy. Magazynują krew menstruacyjną w swoim wnętrzu. W zależności od rozmiaru i intensywności krwawienia, kubeczek menstruacyjny spełnia swoją funkcję nawet od 8 do 12 godzin. To zatem idealne rozwiązanie na długą podróż.

Planowane przesunięcie daty miesiączki

Datę miesiączki można w stosunkowo łatwy sposób zmienić przy pomocy hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Kobiety, które na co dzień używają tabletek antykoncepcyjnych lub plastrów nie powinny przerywać ich stosowania (na czas wystąpienia krwawienia) jak to zwyczajowo wygląda, tylko kontynuować ich zażywanie. W przypadku osób, które dotychczas nie stosowały żadnych środków antykoncepcyjnych zaleca się konsultację ginekologiczną. Lekarz pomoże dobrać odpowiednie tabletki i wytłumaczy jak prawidłowo je zażywać chcąc przesunąć datę menstruacji.

Bez względu na to czy podróżujemy samochodem czy innym środkiem lokomocji, należy także pamiętać o swobodnym i luźnym ubiorze, który pozwoli zwiększyć komfort podróży. Ponadto podczas wakacji (zwłaszcza w ciepłych krajach) warto w pierwszych dniach miesiączki unikać nadmiernego przebywania na słońcu, ponieważ wpływa ono na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co w konsekwencji może doprowadzić do mocniejszego i intensywniejszego krwawienia.

Oparzenia słoneczne – nie lekceważ profilaktyki podczas opalania

Previous article

Amigdalina – co należy wiedzieć o antynowotworowym działaniu tej substancji

Next article

Comments

Comments are closed.