Artykuły i porady

Zioła i inne sposoby na zmęczone oczy

ziola-i-inne-sposoby-na-zmeczone-oczy
Wzrok jest zdecydowanie jednym z cenniejszych narządów zmysłu, a oczy to nasze okno na świat. Większość z nas wstaje o bardzo wczesnych porach, w ciągu dnia intensywnie pracuje, czytając lub korzystając z pomocy komputera lub telefonu, niestety nie zawsze przy odpowiednim oświetleniu. Szybkie tempo życia, klimatyzacje w pomieszczeniach lub mocne ogrzewanie, jak i też oślepiające i źle wpływające na nasz wzrok żarówki w supermarketach, to najczęstsze przyczyny zmęczonych oczu. Jak temu zaradzić?

Co pomoże na zmęczone oczy?

Stosuj okłady chłodzące lub ziołowe

Na zmęczone oczy bardzo skuteczne są okłady. Mogą one mieć formę chłodzącą lub ziołową. Najskuteczniejsze okłady chłodzące to okłady z plasterków ogórka. Pomocne mogą być również maseczki żelowe oraz okłady z zimnych łyżeczek, które wcześniej znajdowały się w lodówce. Kolejnym zalecanym sposobem na walkę ze zmęczonymi oczami są zioła, takie jak świetlik lekarski, koper włoski czy nagietek lub przywrotnik. Świetlik lekarski działa ściągająco oraz przeciwzapalnie, a także pomaga w zniwelowaniu tak zwanych worków pod oczami. Warto sięgnąć również po rumianek, który działa nawilżająco oraz łagodzi podrażnienia. Swoimi właściwościami może pochwalić się również chaber bławatek, który często stosowany jest przy zapaleniu spojówek. Co więcej, działa on antyseptycznie oraz łagodzi zaczerwienienia. Najlepiej stosować go w formie kompresów.

Jak przygotować zioła?

Zioła stosować można w formie okładów lub też do przemywania naszych oczu. Pół łyżeczki mieszkanki ziołowej zalewamy 2/3 szklanki wrzącej wody oraz parzymy pod przykryciem około 10 minut. Następnie maczamy w takim naprze waciki do demakijażu oraz przykładamy na powieki na 15 minut.

Przemywaj oczy

Podrażnione oraz zmęczone oczy przemywać można solą fizjologiczną lub też przegotowaną wodą. Jak to robić? Na łyżkę stołową nabieramy sól fizjologiczną lubo wodę, lekko przechylamy i przelewamy przez oko, jednym palce przytrzymując powiekę. Następnie zamykamy oczy na około 2 minuty, aby odpoczęły.

Daj oczom odpocząć!

Jeśli pracujemy przy komputerze lub czytamy, ważne jest, aby robić regularne przerwy w pracy. Należy na chwilę oderwać się od ekranu monitora lub sterty papierów i skupić wzrok na czymś innym, spojrzeć w dal, na przykład za okno lub na chwilę zamknąć oczy. Pod żadnym pozorem nie jest zalecane ich przecieranie! Pomocne w zwalczaniu pieczenia jest mruganie. Kilka raz w szybkim tempie, chwila przerwy z zamkniętymi powiekami i znowu szybka seria mrugnięć.

Okłady z lodu na zmęczone oczy

Okłady z lodu polegają na owinięciu dwóch kostek lodu w chusteczki higieniczne lub inny materiał, a następnie przyłożeniu ich na skórę pod oczami na kilkanaście sekund. Taką czynność powtarzamy 5 razy. Okłady z lodu pomocne są zarówno na przemęczony wzrok, jak i wory pod oczami, będące wynikiem zbyt małej ilości snu.

7 usprawnień mieszkania dla osób starszych

Previous article

Witaminy ważne dla zdrowia Twoich oczu

Next article

Comments

Comments are closed.