Artykuły i poradyZdrowy dom

Podnośniki, nasadki, ławeczki i krzesełka toaletowe – co może być pomocne w łazience osoby niepełnosprawnej?

krzeselko do wanny

Osoba niepełnosprawna potrzebuje nie tylko szczególnej troski ze strony bliskich osób. Musi mieć też zapewniony komfort przemieszczania się po domu, aby codzienność nie stała się mocno uciążliwa.

Krzesełko do wanny i ławeczka nawannowa– dlaczego warto je mieć?

Krzesełko do wanny jest niezwykle pomocne osobom, które mają jakąkolwiek dysfunkcję ruchu. Kąpiel staje się wtedy przyjemniejsza i przede wszystkim bezpieczniejsza. Osoba niepełnosprawna jak i jej opiekun mogą swobodnie przeprowadzać czynności higieniczne. Krzesełko do wanny może być montowane na wannie na wiele sposobów. Dopasowane jest idealnie do jej brzegów i w części zanurza sie w wodzie. Podobnie działają ławeczki nawannowe, które mogą zastąpić krzesełko do wanny.

Podnośniki I nasadki w łazience osoby niepełnosprawnej

Oprócz krzesełek bardzo ważne okazują się podnośniki, które ułatwiają wejście do wanny. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że zajmują mało miejsca po złożeniu, mają małą masę i duży udźwig. Zapewniają bezpieczeństwo w łazience i ułatwiają kąpiel osobie z dysfunkcją ruchu.

Z kolei nasadki toaletowe ułatwiają siadanie na sedesie. Mogą składać się tylko z siedziska, ale występują również w wersji rozbudowanej, np. z wygodnymi rączkami. Wstawanie i zsiadanie z toalety nie stanowi więc żadnego problemu i na pewno jest bezpieczne. Warto zakupić też inne sprzęty, które będą pomocne w korzystaniu z WC, np. uchwyty i poręcze. Zamocowane w pobliżu miski sedesowej będą stanowić solidny punkt podparcia dla osoby chorej.

Oprócz ww. sprzętów łazienkowych dla niepełnosprawnych jest też wiele innych, o których warto pomyśleć. To np. taboret prysznicowy, wózek toaletowy czy maty anty poślizgowe. Łazienka powinna być ergonomiczna i dobrze wyposażona, aby osoba niepełnosprawna mogła swobodnie I bezpiecznie się po nie poruszać.

Pieluszki bambusowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Previous article

Endoproteza biodra – co warto wiedzieć?

Next article

Comments

Comments are closed.