Artykuły i porady

Na czym polega terapia kinesiotaping?

terapia kinesiotaping
terapia kinesiotaping

Gdy przyglądamy się zawodnikom podczas zawodów sportowych bardzo często możemy zaobserwować u nich kolorowe plastry oklejające ramiona czy nogi, ale w sposób, który wydaje nam się co najmniej dziwny. Jeżeli czarny plaser okleja nogę pionowo, z góry w dół, to w czym on może zawodnikowi pomóc, co zakrywa, jaką ranę ukrywa?

Kinesiotaping, co to jest? 

Kinesiotaping to jedna z metod terapeutycznych. Opracowano ją w latach 70. XXw. w Japonii, jednak do powszechnego użytku weszła dopiero dwadzieścia lat później. Polega na oklejaniu bolących, czy też narażonych na uraz obszarów ciała specjalnymi plastrami produkowanymi z bawełny oraz kleju akrylowego. Plastry przypominają nieco skórę ludzką, są podobnej grubości, charakteryzują się rozciągliwością, wodoodpornością i przepuszczają powietrze. Naklejone raz na skórę utrzymają się przez kilka tygodni.

Kinesiotaping, jak działa? 

Kluczowe dla tej metody jest właściwe przyklejenie plastrów. Taśma delikatnie unosi skórę i przesuwa ją nieco względem mięśnia poszerzając przestrzeń pomiędzy nimi. Dzięki temu zmienia się napięcie oddziałujące na receptory skóry, redukując w ten sposób, w dłuższym okresie czasu ból. Poprzez delikatne wspomaganie, a nawet przejęcie funkcji mięśni plastry odciążają je w codziennej rutynie. Przemieszczając mięśnie względem powięzi kierują ich pracą w taki sposób, by ominąć ruch przynoszący ból i ustabilizować stawy.

Kiedy stosuje się kinesiotaping? 

Kinesiotaping stosuje się:

  • u osób odczuwających ból kręgosłupa, również w obszarze lędźwiowo- krzyżowym
  • u pacjentów po urazach, kontuzjach czy wypadkach, ale też po operacjach, redukując ból pooperacyjny
  • u osób z bólami reumatycznymi
  • u osób uprawiających sport, gdy napięte mięśnie wywołują dotkliwy ból
  • u osób cierpiących na skurcze mięśni, w tym nocne skurcze nóg
  • w celu zapobieżenia kontuzjom.

Kinesiotaping w kosmetyce 

Twórcy tej metody zapewniają, że plastry zapobiegają powstawaniu zmarszczek, tworzeniu się rozstępów, a nawet poprawiają krążenie wspomagając odprowadzanie limfy.

Lęk wysokości – jak sobie z nim radzić?

Previous article

Analiza moczu – prawdziwa skarbnica informacji o naszym zdrowiu

Next article

Comments

Comments are closed.