Artykuły i poradyZdrowy dom

Weganie są zdrowsi

Weganizm jest restrykcyjną dietą, która jednak przynosi wiele korzyści i dlatego staje się coraz bardziej popularna. Nie chodzi jedynie o wykluczenie z diety mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, ten trend oznacza zmianę stylu życia, myślenie o naturze i bycie zdrowszym – we wszystkim.

Jakie zalety ma dieta wegańska?

Kiedy dieta wegańska jest właściwie przygotowana zapewnia wystarczające odżywienie organizmu na wszystkich etapach życia. Dlatego dieta bezmięsna może być podawana dosłownie każdemu bez względu na wiek. Brak mięsa wiąże się z szeregiem zalet dla zdrowia i to właśnie z tego powodu należy ją wziąć pod uwagę, a przynajmniej ograniczyć spożywanie produktów mięsnych. Cały sekret dobrej diety wegańskiej polega na zastąpieniu wartościowych produktów zwierzęcych przy pomocy roślinnych zamienników. Jest to związane z tym, że organizm potrzebuje białka, związków mineralnych, a także nie może obejść się bez witamin. Nie może zabraknąć również żelaza, cynku, wapnia i innych.

Osoby na diecie wegańskiej spożywają zdecydowanie więcej owoców i warzyw niż przeciętna osoba, która je wszystko. Oprócz tego w ich diecie występuje zdecydowanie mniej słodyczy i przekąsek zawierających sól. Spożywają dużo mniej nasyconych kwasów tłuszczowych, co sprawia, że nie zmagają się tak często z chorobami serca, cukrzycą, otyłością, a nawet nowotworami. Kiedy mowa o cukrzycy, weganie mają o 62 procent mniejszą szansę na zmaganie się z tą dolegliwością, w ich przypadku możliwość ataku serca maleje o 33 procent, a wszystkich pozostałych chorób aż o 29 procent. Nowotwór, który niesie istne spustoszenie w organizmie zdecydowanie częściej dotyka osoby, które przebywają na diecie tradycyjnej, niż wegan (18 procent mniej). Trudno spotkać otyłych wegan, a do tego są to ludzie, którzy nie mają większych problemów z nadciśnieniem tętniczym oraz stanami zapalnymi. Większość z nich ma idealny poziom cholesterolu we krwi.

Warto jednak zwrócić uwagę, że rezygnacja z mięsa oraz produktów jego pochodzenia nie jest wystarczająca, żeby zdrowiej żyć. Wiele słodkości, frytek czy napojów gazowanych może być spożywanych przez wegan, ale mimo wszystko nie występują w ich diecie. Jest to związane ze świadomych wybieraniem tego co jest lepsze, bo zdrowsze. Takie myślenie jednoznacznie pokazuje, że aby mieć lepsze zdrowie oraz ogólne samopoczucie nie musimy od razu rezygnować z miodu, mleka oraz kurczaka, gdyż są to zdrowe oraz potrzebne produkty. Bardzo ważne jest za to skupienie się na produktach, które goszczą na stole, gdyż niewłaściwe wybory mogą bardzo skomplikować życie. Do zdrowej diety oraz pełnowartościowych posiłków można się przyzwyczaić bardzo szybko, dlatego warto dać im szansę.

Kilka prostych sposobów na piękny wygląd przed wielkim wyjściem

Previous article

Jak ograniczyć słodycze w diecie?

Next article

Comments

Comments are closed.