Artykuły i poradyDziecko

Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy

Udzielanie pierwszej pomocy drugiemu człowiekowi jest obowiązkiem każdego z nas. Kiedy celowo ominie się potrzebującego można spotkać się nawet z odpowiedzialnością karną. Jak należy postępować i przede wszystkim od czego zacząć?

 

W jaki sposób należy wezwać pomoc?

W pierwszej kolejności należy wiedzieć, że człowiek, który przestał oddychać ma tylko 4 minuty na udzielenie mu pomocy, gdyż w innej sytuacji będzie można zauważyć zmiany w jego organizmie, których niestety nie da się już odwrócić.

Udzielanie pomocy rozpoczyna się od wezwania pomocy, kiedy jedna osoba pomaga poszkodowanemu, druga wykonuje telefon do pogotowia. Dyspozytor pogotowia zadaje podstawowe pytania na które należy odpowiadać zwięźle oraz na temat, konieczne jest także postępowanie zgodne z jego instrukcjami. Trzeba poinformować między innymi jakie zdarzenie miało miejsce (liczba rannych, co się stało itd.), w dalszej kolejności trzeba udzielić informacji, gdzie się znajdujemy. Niezbędne jest także przedstawienie się, przez które rozumie się podanie imienia, nazwiska oraz numeru telefonu.

 

Wykonywanie czynności resuscytacyjnych

Aby dowiedzieć się w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy należy udać się na specjalny kurs, który zawiera ćwiczenia na manekinach połączone z teorią. Takie przygotowanie doda pewności siebie w trakcie ratowania życia drugiego człowieka. Jednakże, w pierwszej kolejności konieczne jest upewnienie się, że zarówno osoba ratująca, jak i poszkodowany są bezpieczne. Następnie sprawdza się czy ofiara reaguje. Trzecią czynnością jest wzywanie pomocy, uzyskiwanie potrzebnych informacji, a jeśli poszkodowany jest nieprzytomny należy udrożnić jego drogi oddechowe oraz ułożyć w bezpiecznej pozycji.

Kontrolowanie funkcji życiowych jest bardzo ważne, gdyż stan ofiary może się zmieniać dosłownie z minuty na minutę. Początkowo wyczuwalny oddech może przejść w delikatne sapanie, które wielokrotnie oznacza powolne zanikanie funkcji życiowych. Warto mieć na uwadze, że czasem objawów nie widać na pierwszy rzut oka, gdyż największa szkoda ma miejsce w środku człowieka.

Jeżeli niedoświadczony ratownik nie jest pewny stanu drugiego człowieka, należy rozpocząć resuscytację, gdyż lepsze jest wtłaczanie zbędnego powietrza niż powolne patrzenie na jego śmierć.

W trakcie udzielania pierwszej pomocy należy mieć uszy oraz oczy szeroko otwarte, gdyż tylko i wyłącznie bezustanne kontrolowanie czynności życiowych umożliwia natychmiastową reakcję w przypadku zmiany stanu człowieka.

Zdrowie otrzymywane z natury

Previous article

Popękane pięty – co robić?

Next article

Comments

Comments are closed.