Artykuły i porady

Jak schudnąć przy pomocy pokrzywy indyjskiej

Pokrzywa indyjska, to wieloletnia roślina, (przypominająca wyglądem pokrzywę rosnącą w Polsce), spotykana w ciepłym, subtropikalnym klimacie krajów Azji Południowo-Wschodniej. Roślina ta znana jest również pod nazwami: Pokrzywka indyjska, Pochwiatka, Szałwia indyjska, Koleus i Coleus forskohlii. Wyciąg z korzenia pokrzywy indyjskiej od stuleci stosowany był w tradycyjnej medycynie hinduskiej jako guggul. Służył do leczenia układu krążenia, oddechowego, moczowego i bezsenności. We współczesnej medycynie Forskolina (wyciąg z pokrzywy indyjskiej) została odkryta w 1974 roku w Indiach gdzie przeprowadzono pierwsze badania skuteczności Forskoliny w procesie odchudzania.

Przyjmowanie forskoliny zapewnia szereg korzyści:
* pobudza czynności gruczołu tarczycowego
* polepsza krążenie wieńcowe krwi, przez co mięsień sercowy staje się lepiej ukrwiony
* forskolina wzmaga syntezę testosteronu oraz adrenokortykotropiny
* hamuje reakcje autoimmunologiczne, dzięki czemu jest wykorzystywany w terapii chorób takich jak: dychawica oskrzelowa, rumienie, egzema , przewlekłe alergie, łuszczyca
* roślina ta hamuje transformację nowotworową i przerzuty nowotworów. Po wprowadzeniu jej do guzów nowotworowych hamowała ich wzrost
* działa przeciw depresyjnie
* aktywuje makrofagi.

Ekstrakt z pokrzywy indyjskiej stanowi również składnik suplementów diety na odchudzanie. Szybką i w pełni bezpieczną utratę wagi umożliwia znajdująca się w niej forskolina, która hamuje łaknienie, skutecznie redukuje ilość tłuszczu w organizmie, a przy tym zapewnia optymalną ilość energii. Dzięki temu trójpoziomowemu działaniu proces odchudzania przebiega wyjątkowo skutecznie i bezproblemowo. Po podaniu forskoliny nasileniu ulega lipoliza, czyli rozkład tłuszczu w tkance tłuszczowej, zahamowana jest synteza lipidów w adipocytach, czyli w komórkach tkanki tłuszczowej żółtej, z jednoczesnym umiarkowanym rozwojem tkanki mięśniowej, co sprzyja wzrostowi tzw. beztłuszczowej masy ciała, aktywuje w komórkach tłuszczowych enzym lipazy hormonozależnej (HSL) w celu uwalniania tłuszczu zapasowego i jego transportu do miejsc wymagających zaopatrzenia w energię (głównie do pracujących mięśni), ponadto pobudzona zostaje trzustka do produkcji insuliny, tarczyca również jest stymulowana do wydzielania hormonów, pobudzona zostaje termogeneza – proces, którego celem jest wytworzenie ciepła dla utrzymania stałej temperatury ciała.
W pełni naturalny skład tabletek chroni przed wystąpieniem efektów ubocznych, zaś bogaty skład samej pokrzywy wpływa korzystnie na cały organizm. Dzięki temu preparaty bazujące na pokrzywie indyjskiej cieszą się ogromną popularnością na całym świecie.

Ziemia okrzemkowa – na co pomaga?

Previous article

Mleko z soi zamiast mięsa?

Next article

Comments

Comments are closed.