Artykuły i poradyDziecko

Czy i kiedy warto korzystać ze stabilizatora na kolano?

Jeśli zastanawiasz się, czym dokładnie jest stabilizator na kolano – najłatwiej go opisać jako „podpórkę”, którą należy nosić w szczególnych przypadkach np. gdy odczuwasz ból w kolanie. Niektóre osoby używają stabilizatorów, aby zapobiegać kontuzjom kolana podczas uprawiania sportu.

Stabilizator na kolano – podstawowe informacje

Stabilizatory są wykonane z kombinacji różnych detali. Najczęściej na ich konstrukcję składają się elementy wykonane z materiałów, takich jak:

  • metal,
  • pianka,

 

Ponadto, występują w wielu rozmiarach, kolorach i wzorach – nikt nie powinien mieć problemu z ich dopasowaniem do swoich potrzeb.

Czy warto korzystać ze stabilizatora?

Zdania są dość podzielone. Niektórzy lekarze zalecają noszenie stabilizatora na ból kolana. Inni lekarze nie są przekonani co do tego, czy jest to dobry pomysł. Mówią, że może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Badania naukowe również jak do tej pory nie dały jasnej odpowiedzi. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze skonsultowanie się z lekarzem, aby dowiedzieć się, co będzie dla Ciebie najlepsze.

Rodzaje stabilizatorów

Istnieją różne rodzaje stabilizatorów kolanowych i każdy z nich jest używany z różnych powodów. Spójrzmy więc na kilka przykładowych, co powinno Ci pomóc się zorientować w temacie, który z nich byłaby najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb – choć oczywiście przypominamy, że ostatecznie najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

Typowo funkcjonalne stabilizatory w nadrzędnej roli zapewniają wsparcie kolanom, które zostały naruszone w przeszłości. Sportowcy często noszą je po wygojeniu się poważnej kontuzji – a ich zadania tutaj są następujące:

  • stabilizacja kolana,
  • kontrola ruchu,
  • zapobieganie kolejnym obrażeniom.

Innym typem jest rehabilitacyjny stabilizator na kolano. Zazwyczaj stosuje się je przez kilka tygodni bezpośrednio po urazie lub operacji. Utrzymuje kolano stabilnym, ale równocześnie nadal umożliwia ograniczony ruch podczas gojenia.

Kolejnym zastosowaniem stabilizatorów jest stosowanie ich, które ma na celu złagodzenie bólu u osób z zapaleniem stawów w kolanach. Tutaj mają swoiste zadanie polegające na przenoszeniu ciężaru z uszkodzonego obszaru kolana do obszaru, który aktualnie pozostaje w lepszej formie.

Ciekawym rozwiązaniem jest też profilaktyczny stabilizator na kolano. Takie profilaktyczne akcesoria są zaprojektowane w celu ochrony kolan przed kontuzjami podczas sportów kontaktowych, takich jak na przykład piłka nożna. Tego rodzaju stabilizatory stały się najbardziej popularne wśród sportowców. Badania jednoznacznie jeszcze nie wykazały, że działają, ale są w toku i można się spodziewać rychłego potwierdzenia takich założeń.

Jedno jest pewne – sportowcy są z nich zadowoleni i dzięki nim czują się pewniej podczas rozgrywek stąd, nawet jeśli funkcjonuje to bardziej jako efekt placebo, aniżeli w istocie pełna stabilizacja kolana – warto zastanowić się nad ich zastosowaniem dla siebie.

Jak rozpoznać niedobór magnezu w organizmie?

Previous article

Najczęściej wybierane kosmetyki do pielęgnacji cery dojrzałej

Next article

Comments

Comments are closed.