Co każdy alergik powinien zrobić po powrocie do domu?

Czy to prawda, że dzieci kobiet, które jeszcze przed zajściem w ciąże korzystały z antykoncepcji hormonalnej, częściej mają alergię wiosenną? Fińscy naukowcy jeszcze pracują nad potwierdzeniem wyników swoich badań. Pierwsze wskazują na to, iż dzieci, którym mamy nie stosowały pigułek antykoncepcyjnych – rzadziej doświadczały kataru alergicznego. Warto podkreślić fakt, że zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań, alergii wiosennej częściej doświadczali chłopcy i dzieci rodziców z alergią. Przypominamy : Jeśli jedno z rodziców ma alergię, to prawdopodobieństwo, że dziecko także będzie miało alergię wiosenną wynosi 50 procent. Zaś w przypadku występowania alergii zarówno u mamy jak i u taty – ryzyko to wzrasta do 75%.

Co każdy alergik powinien zrobić po powrocie do domu? Jak mamy powinny zatroszczyć się o dobre samopoczucie swoich dzieci – alergików, nie nie sięgać po tabletki na alergie

  1. Zaraz po powrocie do domu (nie ma znaczenia, jak długi kontakt mieliśmy ze świeżym powietrzem – nie zapominajmy o tym, że pyłki mogą być obecne na naszych włosach i skórze i jeszcze nie wywoływać żadnych objawów alergii) wejdźmy pod prysznic lub do wanny, spłuczmy całe ciało letnią wodą i dodajmy do kąpieli (także kąpieli pod prysznicem) odrobinę soli morskiej (wmasujmy ją w ciało lub wsypmy trochę do wanny). Oczy bardzo dokładnie przemyjmy czystą wodą (nie tylko powieki, ale także rzęsy – na nich także gromadzą się pyłki)
  2. Następnie wytrzep wszystkie ubrania, nie tylko ubranka najmłodszego alergika – jeśli byliście na dłuższym spacerze, wypierz je i nie zwlekaj zbyt długo z tą czynnością (najlepiej nastaw pralkę zaraz po wyjściu z wody) – do prania możesz dodać odrobinę olejku eterycznego – dokonaj wyboru pomiędzy olejkiem eukaliptusowym, olejkiem z paczuli i olejkiem z rumianku (naukowcy dowiedli, że to właśnie one są najpotężniejszą bronią w walce alergii – spośród wszystkich dostępnych olejków na rynku) – z olejku możesz przygotować także parówkę (kilka kropel olejku wlej do wrzącej wody)
  3. W szklance ciepłej wody rozpuść dosłownie szczyptę sody oraz pół łyżeczki soli morskiej (sól morską kupisz w sklepie ze zdrową żywnością), wlej do małej buteleczki i przepłucz nią nos – taka płukanka będzie Ci potrzebna po każdym spacerze, nie przygotowuj jej jednak na zapas, przygotowanie zajmuje kilka sekund!
  4. Przygotuj parówkę z soli morskiej – do czterech gorących szklanek wody dodaj osiem łyżek (dużych łyżek) soli morskiej, całość przelej do miski lub do garnka (tak jak Ci wygodniej), nakryj wodę ręcznikiem (tak dużym aby zakrył całą twoją głowę) i wdychaj parę przez kwadrans – z takich parówki możesz korzystać raz dziennie – możesz także jednego dnia dodawać do wody sól morską a następne olejki eteryczne (o czym już wspomnieliśmy przy okazji prania).
  5. Na oczy połóż kompres ze świetlika. Suszony świetlik (kupisz go w sklepie zielarskim) zalej wrzątkiem. W proporcji 2 łyżki (stołowe) suszonego świetlika na pół szklanki wrzącej wody. Mieszkankę zawijamy w bawełnianą chusteczkę lub szmatkę i kładziemy oczy. Z kompresem na oczach możemy leżeć nawet pół godziny!